Efterfrågan efter specialkompetens i branschen ligger till grund för en växande kundkrets. Företagsidén kom när vi insåg att marknaden skrek efter kompetenta projekt/arbetsledare samt maskinförare. I årsskiftet 2007-2008 startade därför Anders Olsson upp ett företag som planerade och utförde effektiva borrlösningar runtom i Sverige, då enbart som konsulter och maskinförare.

Idag innehar vi en egen maskinpark med såväl borrutrustning som entreprenadmaskiner. Riggtech Entreprenad AB erbjuder alla förekommande borrmetoder inom schaktfritt ledningsbyggande, detta med såväl egen utrustning och med samarbetspartners. Vi hjälper gärna till med projektering och konsultation.

Behovet av en egen verkstad växte snabbt fram. På Kläppa industriområde så fanns lokalerna vi behövde, och där sitter vi idag. Där har vi byggt ihop ett nytt borrekipage i stort sett från grunden.

Satsningarna på ambitiös personal, väl anpassade och välvårdade maskiner samt en egen verkstad har visat sig vara lyckade då jobben fortfarande verkar rulla in med nöjda kunder som resultat. Kul tycker vi!

Våra medarbetare

Henrik Lindgren
Henrik LindgrenVerksamhetschef
Tel: 073-5358561
Mail: henrik.lindgren@riggtech.se
Anders Olsson
Anders OlssonAffärs och marknadsansvarig
Tel: 070-67 67 247
Mail: anders.olsson@riggtech.se
Mattias Backström
Mattias BackströmAdministration / Ekonomi
Tel: 070-2026040
Mail: mattias.backstrom@riggtech.se
Johan Eriksson
Johan ErikssonSäljare mellanSverige
Tel: 0706767294
Mail: johan.eriksson@riggtech.se
Henrik Bernövall
Henrik BernövallSäljare mellanSverige
Tel: 0706767208
Mail: henrik.bernovall@riggtech.se
Jorma Rousu
Jorma RousuSäljare norra Sverige. Kontor i Övertorneå
Tel:070-575 91 55
Mail: jorma.rousu@riggtech.se
Joacim Kullinger
Joacim KullingerProjektledare/Marknad
Tel:070-67 67 660
Mail: joacim.kullinger@riggtech.se
Kristoffer Nyberg
Kristoffer NybergVerksamhetsutvecklare/projektledare
Tel: 072-7454724
Mail: kristoffer.nyberg@riggtech.se
Tomas Nilsson
Tomas NilssonBorrare
Tel: 070-345 56 87
Mail: tomas.nilsson@riggtech.se
Per Olsson
Per OlssonHammarborrare
Tel: 070-6762027
Mail: per.olsson@riggtech.se
Jimmy Bengtsson
Jimmy BengtssonBorrare
Tel: 0725420202
Mail: jimmy.bengtsson@riggtech.se
Victor Bagge
Victor BaggePlastsvets
Tel: 073-5047742
Mail: viktor.bagge@riggtech.se
Fredrik Toresson
Fredrik ToressonVerkstadsansvarig/Projektledare
Tel: 0706477447
Mail: fredrik.toresson@riggtech.se
Jon Uddas
Jon UddasHammarborrare
Tel: 0703669116
Mail: jon.uddas@riggtech.se
Richard Andersson
Richard AnderssonBorrare
Tel: 0705667331
Mail: richard.andersson@riggtech.se
Dennis Svensson
Dennis SvenssonBorrare
Tel: 0738212330
Mail: dennis.svensson@riggtech.se
Johan Nygren
Johan NygrenBorrare
Tel: 0738312160
Mail: johan.nygren@riggtech.se
Stefan Olsson
Stefan OlssonBorrare
Tel: 0705774889
Mail: stefan.olsson@riggtech.se
Håkan Svetsnoff
Håkan SvetsnoffBorrare
Tel: 0706668506
Mail: hakan@fjallbocken.se
Yngve Bergqvist
Yngve BergqvistBorrare
Tel: 0703989797
Mail: yngve.bergqvist@riggtech.se
Ove Bergström
Ove BergströmHammarborrare
Tel: 0703965526
Mail: ove.bergstrom@riggtech.se
Nils Dahlin
Nils DahlinHammarborrare
Tel: 0730402320
Mail: nils.dahlin@riggtech.se
Mattias Hjärtmyr
Mattias HjärtmyrBorrare
Tel: 0703665167
Mail: mattias.hjartmyr@riggtech.se
Aron Vallberg
Aron VallbergBorrare
Tel: 072-7366745
Mail: aron.vallberg@riggtech.se
Joel Jonsson
Joel JonssonBorrare
Tel: 0706767048
Mail: joel.jonsson@riggtech.se
Göran De La Vaux
Göran De La VauxBorrare
Tel: 0703382217
Mail: goran.delavaux@riggtech.se
Jonny Nilsson
Jonny NilssonBorrare
Tel: 0706448902
Mail: jonny.nilsson@riggtech.se
Michael Vestlund Olsson
Michael Vestlund OlssonBorrare
Tel: 0736548092
Mail: michael.olsson@riggtech.se
Jens Persson
Jens PerssonBorrare
Tel: 0703496052
Mail: jens.persson@riggtech.se
Jimmy Hägg
Jimmy HäggBorrare
Tel: 0702694942
Mail: jimmy.hagg@riggtech.se
Christian Olsson
Christian OlssonVerkstad/Mekaniker
Tel: 0703578872
Mail: christian.olsson@riggtech.se
Alexander CortinovisBorrare