Kontakt

/Kontakt
Kontakt2018-10-19T10:16:13+00:00

Efterfrågan efter specialkompetens i branschen ligger till grund för en växande kundkrets. Företagsidén kom när vi insåg att marknaden skrek efter kompetenta projekt/arbetsledare samt maskinförare. I årsskiftet 2007-2008 startade därför Anders Olsson upp ett företag som planerade och utförde effektiva borrlösningar runtom i Sverige, då enbart som konsulter och maskinförare.

Idag innehar vi en egen maskinpark med såväl borrutrustning som entreprenadmaskiner. Företaget drivs som aktiebolag med tre ägare. Riggtech Entreprenad AB erbjuder alla förekommande borrmetoder inom schaktfritt ledningsbyggande, detta med såväl egen utrustning och med samarbetspartners. Vi hjälper gärna till med projektering och konsultation.

Behovet av en egen verkstad växte snabbt fram. På Kläppa industriområde så fans lokalerna vi behövde, och där sitter vi idag. Där har vi byggt ihop ett nytt borrekipage i stort sett från grunden.

Satsningarna på ambitiös personal, väl anpassade och välvårdade maskiner samt en egen verkstad har visat sig vara lyckade då jobben fortfarande verkar rulla in med nöjda kunder som resultat. Kul tycker vi!

Mattias Backström
Mattias BackströmÄgare/administration
Tel: 070-2026040
Mail: mattias@riggtech.se
Anders Olsson
Anders OlssonÄgare/Projektledare mellansverige, Kontor i Ljusdal
Tel: 070-67 67 247
Mail: anders@riggtech.se
Arne Olsson
Arne OlssonÄgare/Kontor och verkstad
Tel: 070-622 99 63
Mail: arne@riggtech.se

Våra medarbetare

Tomas Nilsson
Tomas NilssonBorrare
Tel: 070-345 56 87
Mail: tomas@riggtech.se
Jimmy Hägg
Jimmy HäggBorrare
Tel: 070-2694942
Mail: jimmyhagg@live.se
Per Ohlsson
Per OhlssonHammarborrare
Tel: 070-6762027
Mail: per@riggtech.se
Jimmy Bengtsson
Jimmy BengtssonBorrare
Tel: 0725420202
Mail: jimmy@riggtech.se
Victor Bagge
Victor BaggePlastsvets
Tel: 073-5047742
Mail: viktor@riggtech.se
Jens Kjölsrud
Jens KjölsrudBorrare
Tel: 0739573105
Mail: jens@riggtech.se
Fredrik Toresson
Fredrik ToressonHammarborrare
Tel: 0706477447
Mail: fredrik@riggtech.se
Johan Eriksson
Johan ErikssonSäljare mellanSverige
Tel: 0706767294
Mail: johan@riggtech.se
Jon Uddas
Jon UddasHammarborrare
Tel: 0703669116
Mail: jon@riggtech.se
Peter Berg
Peter BergHammarborrare
Tel: 0706767106
Mail: peter@riggtech.se
Magnus Andersson
Magnus AnderssonBorrare
Tel: 0703254005
Mail: magnus@riggtech.se
Bo Göran Persson
Bo Göran PerssonVerkstad
Tel: 0706156573
Mail: bg@riggtech.se
Richard Andersson
Richard AnderssonBorrare
Tel: 0705667331
Mail: richard@riggtech.se
Jan Holm
Jan HolmSvetsare
Tel: 0705825347
Mail: holm.jan54@gmail.com
Björn Källström
Björn KällströmSvetsare
Tel: 0738336751
Mail: Lufsen14@telia.com
Stefan Skalberg
Stefan SkalbergBorrare
Tel: 0732475599
Mail: skalberg13@hotmail.com
Benny Andersson
Benny AnderssonSäljare mellanSverige
Tel: 0706767208
Mail: benny@riggtech.se
Jorma Rousu
Jorma RousuSäljare norra Sverige. Kontor i Övertorneå
Tel:070-575 91 55
Mail: rousu@telia.com
Johan Nygren
Johan NygrenBorrare
Tel: 0738312160
Mail: nygren@riggtech.se
Håkan Svetsnoff
Håkan SvetsnoffBorrare
Tel: 0706668506
Mail: hakan@fjallbocken.se